Keramická dílna

Keramická dílna

sobota 30.7.2016

V sobotu jsme na Zámku Svijany hostili velmi vzácnou návštěvu. Naše pozvání přijala keramička a restaurátorka Anna Kellerová, která se velmi významně zasloužila o to, že se naše expozice  pyšní  dokonalými  originály keramiky z doby bronzové.  Na svém pracovišti  v Bylanech u Kutné Hory, které spadá pod Archeologický ústav AV ČR, odvedla nedocenitelný kus práce.  Z mnoha beden materiálu vyzdviženého při vykopávkách v lokalitě Na Cecilce, dokázala mravenčí prací ,,vykouzlit“ klenoty, které jsou dnes k vidění právě na zámku.

Ochotně na nádvoří zámku zájemcům předvedla, jak se vyráběla keramika před třemi tisíci lety.  Je třeba upozornit, že v té době ještě nebyl řemeslníkům k dispozici hrnčířský kruh. Nejlákavější pochopitelně bylo to, že si každý mohl tuto metodu sám vyzkoušet a zdařilé výtvory odnést domů. I když byli zájemci všech věkových kategorií, všichni měli výraz šťastného hrajícího si dítěte.

Tato akce plynule navazuje na projekt Zážitkové archeologie, který jsme na zámek připravili s naším islandským partnerem a který představuje archeologii živou zábavnou formou. Do budoucna hodláme tuto akci zopakovat a přidat ještě ukázky dalších řemesel, jako je třeba odlévání bronzu a pečení ve středověké peci.

Napište nám