Svijany hostily významného islandského archeologa Adolfa Fridrikssona

Svijany hostily významného islandského archeologa Adolfa Fridrikssona

Svijany, 11. 11. 2015: Pivovar Svijany koupil v roce 2013 chátrající zámek ve Svijanech, aby jej za podpory EHP a Norských fondů opět zpřístupnil veřejnosti. Rekonstrukce zámku probíhá od jara 2015 a na její průběh se nyní přijel na osobní pozvání ředitele Pivovaru Svijany Romana Havlíka podívat i ředitel islandského partnera –  Institute of Archaeology – archeolog Adolf Fridriksson. V průběhu návštěvy si prohlédl nejen hlavní objekt svého zájmu – rekonstruovaný svijanský zámek, ale také pivovar ve Svijanech, významné archeologické oblasti v regionu, depozitář v Jablonci nad Nisou a s archeologem Mgr. Petrem Brestovanským si vyměnili řadu cenných zkušeností.

Ředitel islandského archeologického institutu Adolf Fridriksson je zkušeným archeologem. V průběhu své kariéry se podílel na archeologických vykopávkách ve své vlasti i na mezinárodní půdě – namátkou jmenujme Velkou Británii, Itálii nebo Norsko. „Věřím, že návštěva pana Fridrikssona bude obohacením pro obě strany. Po celý týden jsme s ním a týmem podílejícím se na obnově svijanského zámku sdíleli myšlenky, nápady i zkušenosti. Ze setkání si díky tomu odnášíme spoustu inspirace, kterou bychom rádi využili pro uchopení a využití výstavních prostor v celém zámeckém areálu,“ říká Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany a Markéta Tumová, manažerka projektu dodává: „Předmětem diskuse byly např. dva projekty realizované v Institute of Archaeology. Oba se týkaly práce s dětmi a zkušenosti s nimi bychom rádi využili při přípravě archeologické dílny na zámku Svijany. Dalším projektem, který s námi pan Fridriksson sdílel, byla archeologická expozice v hotelu v centru Reykjavíku, kde byla objevena vikingská farma. Ta byla věrně zrekonstruována a ponechána v místě objevu. Se stejnou myšlenkou pracujeme i na zámku, i zde budou vykopávky ponechány v místě nálezu.“

Průvodcem po archeologických skvostech a regionu bohatém na historické nálezy byl islandskému archeologovi jeho český protějšek Mgr. Petr Brestovanský. „Bylo mi ctí pana Fridrikssona na zámku Svijany přivítat a podělit se s ním o dosavadní průběh rekonstrukce i aktuální archeologické nálezy,“ říká Brestovanský. Jeho zahraniční kolega si tak mohl na svijanském zámku prohlédnout mimo jiné 3000 let starou bronzovou jehlici, masivní základovou zeď na pozemku kolem zámku, středověkou pec na chleba nebo nově odkryté stropní malby v zámecké kapli. Spolu také navštívili nejvýznamnější archeologická naleziště v regionu – Český Dub, Frýdlant a Hrádek nad Nisou. Na programu byla i prohlídka exponátů z depozitáře v Jablonci nad Nisou, které budou součástí stálé výstavy na zámku Svijany.

Rekonstrukce zámku Svijany probíhá od jara 2015 a bude dokončena v polovině roku 2016. Na obnově kulturní památky spolupracují Liberecký kraj, obec Svijany, Severočeské muzeum spolu s předním archeologem Mgr. Petrem Brestovanským, Národní památkový ústav ÚPS na Sychrově, vzdělávací centrum Život hrou a obecně prospěšná společnost ARCHA 13. Již nyní pracuje Petr Brestovanský na realizaci stálé expozice zobrazující unikátní archeologické nálezy z doby bronzové pocházející z okolí obce Svijany, která bude součástí svijanského zámku od jeho otevření v příštím roce.

 

Napište nám