Zámek Svijany zahajuje adventní program. Nabídne i pivovarský elixír – Svijanského Předka

29. listopadu 2019; libereckezpravy.cz: Zámek Svijany přichystal pro své návštěvníky v předvánočním období speciální adventní program. Zahájí ho 1. prosince rozsvěcením vánočního stromu.

 

V neděli 1. prosince se na nádvoří rozsvítí vánoční strom. Návštěvníci zámku si budou moci prohlédnout originální ručně malovaný Betlém od Kristýny Kolenské a chybět nebude ani drobné občerstvení. „Po rozsvícení vánočního stromku zveme do zámecké kaple na vánoční koncert Elišky Mervartové za doprovodu varhan. Eliška je studentkou klasického zpěvu na Pražské konzervatoři a v jejím podání uslyšíte klasické vánoční koledy i známé operní árie,“ zve marketingová managerka Zámku Svijany Tereza Harvanová.

Druhá adventní neděle bude na zámku ve Svijanech patřit dětem. V prostorách kavárny Zámecký Šenk se 8. prosince odpoledne odehraje pohádka Pyšná princezna v podání Loutkového souboru Ještěd z Českého Dubu. Následující víkend, v sobotu 14. prosince, proběhnou ve Svijanech oblíbené adventní trhy, na kterých si budou návštěvníci moci pořídit tradiční výrobky, drobné dárky, vánoční kapry či ochutnat pivovarský elixír – Svijanský Předek. Trhy zakončí vánoční koncert sboru Carmina v zámecké kapli.

Poslední adventní týden bude ve Svijanech ve znamení koled. „Jsme velmi rádi, že se nám i v tomto roce podařilo zajistit koncert sólisty Opery Národního divadla Luďka Veleho. Na vánoční repertoár v jeho podání se mohou návštěvníci těšit ve středu 18. prosince,“ dodává k programu Libor Stejskal, manažer Zámku Svijany. Během neděle 22. prosince pak již tradičně zazní na nádvoří zámku Rybova Česká mše vánoční v podání pěveckého sboru Antonína Dvořáka Turnov v čele se sólisty Luďkem Velem, Evou Lédlovou a Ludmilou Infeldovou. „Během všech adventních akcí budou expozice Zámku Svijany otevřeny návštěvníkům za zvýhodněné vstupné. Děti, studenti a senioři budou mít vstup zdarma,“ uzavírá Libor Stejskal.

 

Kalendář adventních akcí na Zámku Svijany

Datum

Čas

Akce

Místo konání

1. 12.

17:00

Rozsvěcení vánočního stromu

Nádvoří

1. 12.

17:15

Vánoční koncert E. Mervartové

Zámecká kaple

8. 12.

15:00

Divadlo Pyšná princezna, Loutkový soubor Ještěd z Českého Dubu

Zámecký Šenk

14. 12.

10:00 – 17:00

Adventní trhy

Nádvoří

14. 12.

17:00

Koncert sboru Carmina

Zámecká kaple

18. 12.

15:00

Zpívání koled s Luďkem Vele

Zámecká kaple

22. 12.

18:00

Česká mše vánoční, sbor Antonína Dvořáka Turnov

Nádvoří

 

Zámek Svijany

Zámek stojící v těsné blízkosti Pivovaru Svijany ve stejnojmenné obci na Turnovsku byl vybudován v 16. století a jeho existence byla úzce spjata se sousedícím pivovarem. Po druhé světové válce byl přebudován z reprezentativního sídla na zaměstnanecké byty, a tak není divu, že se postupně měnil v ruinu. Jeho osud se otočil k lepšímu v roce 2013, kdy jej odkoupili vlastníci sousedního pivovaru. Rozhodli se navrátit zámku jeho dřívější podobu a zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti.

Okolí obce Svijany patří k významným archeologickým nalezištím z doby bronzové, a i během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z této doby. V obnoveném zámku byla proto zřízena stálá expozice archeologie, ve které našly unikátní archeologické nálezy ze zámku i okolí své místo. Dále byly v prostorách zámku vybudovány výstavní prostory s expozicí o jeho historii, expozicemi lázeňství a pivovarnictví či expozicí podzemí. Zpřístupněna je i krásně zrekonstruovaná zámecká kaple.

Kromě výstavních prostor byl na zámku zřízen také hotel a restaurace, které z něj činí vyhledávané místo pro pořádání svateb, firemních teambuildingů i relaxačních pobytů. Hoteloví hosté mají k dispozici řadu služeb jako relaxační masáže či piknikové koše pro příjemná odpoledne v zámecké zahradě. V letošním roce k nim přibude možnost zapůjčení sportovního vybavení na stolní tenis, badminton, pétanque nebo třeba lukostřelbu. Pro kratší i delší výlety do krajiny Českého ráje budou nově k zapůjčení elektrokola a elektrokoloběžky.

 

Zdroj: libereckezpravy.cz

Napište nám