Zámek Svijany získal ocenění Památka roku 2016 Libereckého kraje

Zámek Svijany prošel za poslední tři roky rozsáhlou rekonstrukcí. Pivovaru Svijany, který zámek v roce 2013 odkoupil, se z chátrající stavby podařilo vytvořit atraktivní centrum kulturního dění na okraji Českého ráje. Za celkovou rekonstrukci zámku a obnovu objektu získal Zámek Svijany ocenění Památka roku 2016 Libereckého kraje. Finanční odměnu, která je s oceněním spojena, zámek podle Romana Havlíka, ředitele pivovaru, použije na stavbu dětského hřiště.

Cena Památka roku Libereckého kraje se uděluje za projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. V letošním roce tuto cenu získaly dvě památky v Libereckém kraji a to Dolení mlýn č. p. 41 v Bradlecké Lhotě a Zámek Svijany. Obě obnovy jsou příkladné a svým způsobem těžko srovnatelné – u Zámku Svijany se jedná o celkovou rekonstrukci a rehabilitaci objektu, u obnovy Doleního mlýna v Bradlecké Lhotě se jedná o částečnou obnovu, díky níž je mlýn provozu schopný,“ sdělila Lucie Prandnerová, vedoucí oddělení památkové péče Krajského úřadu Libereckého kraje.

Pivovar Svijany celý areál zámku odkoupil v roce 2013 a během první etapy rekonstrukce mu za přispění grantu z EHP a Norských fondů vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády rodu Valdštejnů. Druhá etapa rekonstrukce zámku byla zaměřena především na technologické zásahy nezbytné zejména pro řešení odvodu vlhkosti v rámci celé stavby a její součástí bylo i vybudování restaurace Zámecký šenk a ve 3. a 4. podlaží vzniklo ubytovací zařízení Hotel Zámek Svijany. Celý areál zámku se tak stal komplexním centrem kulturního a společenského dění v kraji. „Celkem si obě dvě etapy rekonstrukce zámku vyžádaly náklady přes 100 milionů korun. První etapa přestavby byla vyhodnocena jako Stavba roku Libereckého kraje za rok 2016. Zámek a pivovar k sobě od nepaměti patřily a my jsme cítili povinnost nejen za pivovar, ale i vůči Libereckému kraji, chátrající zámek zachránit a vrátit do původního stavu,“ řekl Roman Havlík.

Zámek Svijany před rekonstrukcí Zámek Svijany před rekonstrukcí. Pohled z výšky  Zámek Svijany po rekonstrukci. Pohled z výšky

 

Slavnostní předání pamětní desky s nápisem „Památku roku 2016 Libereckého kraje“, která bude umístěna na zámku, a finanční odměny ve výši 50 000 Kč proběhne 28. září 2017 na Svatováclavské slavnosti na Zámku Svijany. „Vážíme si získaného ocenění Památka roku 2016 Libereckého kraje. Finanční odměna bude smysluplně použita na vybudování dětského hřiště v areálu zámku, které jsme již dříve plánovali,“ dodal Roman Havlík.

Brány zámku se během Svatováclavské slavnosti otevírají v 10 hodin. Pro návštěvníky je připraven bohatý celodenní program. Během slavnosti budou otevřeny zámecké expozice a bude se možné objednat i na komentované prohlídky v Pivovaru Svijany. Více informací naleznete zde

Napište nám