Zámek Svijany zve na tradiční Svatováclavské slavnosti

22. září 2021; Babinet.cz: Zámek Svijany po dokončení kompletní rekonstrukce před šesti lety neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami nebo unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí Svijan, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva - svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech v úterý 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního pivovaru a ochutnávky svijanského piva.

 

Po celý den od 10.00 až do 20.00 budou oslavy probíhat nejen na zámeckém nádvoří, ale i v zámecké zahradě. Dobový program nabídnou šermíři ze skupiny Alterum, kteří předvedou rytířský turnaj a ukázky soubojů a využití zbraní. Kejklíř Vojta má připraveny zábavné kejkle, do nichž zapojí i diváky. V půl jedné na nádvoří dorazí na koni samotný sv. Václav. Zajímavým zpestřením akce budou projížďky historickým kočárem areálem pivovaru. Děti se vyřádí na dobové střelnici, kolotoči nebo při projížďce na ponících. Nebude chybět ani lukostřelba či možnost vyzkoušet si pečení chleba v dobové peci. O hudební zážitek se postará středověká hudba skupiny Řemdih. V podvečer pak program zakončí vystoupení liberecké rock-n-rollové skupiny Přehmat.

A protože Svatý Václav, jehož jmeniny na 28. září připadají, není jen patronem českých zemí, ale též českého piva, bude se na Svatováclavských slavnostech vzdávat hold také oblíbenému českému zlatavému moku. Slavnostní naražení sudu limitované várky jantarového svijanského speciálu DUX, který se čepuje jen jednou do roka, připomene, že po celé zemi současně probíhají Dny českého piva. Milovníci piva se pak budou moci při Svatováclavských slavnostech důkladně seznámit se všemi tajnostmi výroby svijanského piva a prohlédnout si celý pivovar za zvýhodněnou cenu. Na největší nadšence čeká i speciální prohlídka se sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem. A pro ty, kdo už si pivovar prohlédli, budou připraveny pivní soutěže a degustace, škola čepování či módní přehlídka pivních šatů.

foto. se svolením zámku Svijany

Svatováclavské slavnosti letos pomyslně uzavřou zámeckou sezónu, ale návštěvníci budou moci zámecký areál i jeho vnitřní expozice navštěvovat až do konce října. Po celý rok se ovšem mohou na zámku ubytovávat. Hotel Zámek Svijany*** je ideálním místem nejen pro svatbu, či firemní akci, ale i pro strávení prodlouženého víkendu s rodinou, partnerem, partnerkou či přáteli.

 

 

Zdroj: Babinet.cz

Napište nám