Zámek tři roky láká turisty a svatebčany

Nejenom ze Sychrova, Trosek či Frýdlantu je živ po historii dychtící turista. Do portfolia památek významně přispěl i zámek Svijany, který před zkázou zachránil stejnojmenný pivovar. V sobotu si tři roky od jeho otevření připomněly stovky lidí při Zámeckých slavnostech. Z píp proudil Zámecký máz, ležák, který pivovar uvařil na počest obnovy kulturní památky. Nechyběla hudba, kejklíři, stánky s rukodělnými výrobky ani živý velbloud.

 Manažer zámku Libor Stejskal o víkendu prozradil, že zájem o návštěvu někdejšího sídla Vartenberků stoupá. „Loni nás navštívilo něco přes dvanáct tisíc lidí,“ odhalil Stejskal. V obnoveném zámku láká turisty stálá expozice archeologie, prostory s výstavou o jeho historii, expozice o lázeňství a pivovarnictví či prohlídka podzemí. Zpřístupněna je i zrekonstruovaná zámecká kaple.

Stejskal upozorňuje, že smyslem zámku není výdělečná činnost, ale aby se komplex alespoň trochu uživil, je tu ve dvou patrech hotel. Nabízí 17 pokojů a 42 lůžek. „Děláme také různé doprovodné akce, půjčujeme elektrokola, připravujeme pro hosty piknikové koše, zajišťujeme masáže. Plánujeme ještě výstavbu pivních lázní,“ sdělil Stejskal. Podle manažera stoupá poptávka po svatbách na zámku. „Své ano si tady teď v létě každý víkend řeknou minimálně dva páry,“ dodal Stejskal. A návštěvníky baví i zámecká hra nazvaná Arcana, jež tu funguje od loňska. Ta zájemce provede zámkem a jeho historií za pomoci herní aplikace v tabletu nebo telefonu. Účastníci hry musí na své cestě vyřešit řadu úkolů, rozluštit několik šifer a překonat nastražené překážky. Týmy, které se dostanou až do cíle, se mohou těšit na malou odměnu.

„Pivovar nečeká, že ze zámku bude profitovat, ale jelikož v obci vyrostl a stal se významnou pivovarskou značkou, tak to Svijanům v rekonstrukci zámku vrátil,“ uzavřel Libor Stejskal.

 Zdroj: Mladá fronta DNES; Datum vydání: 24.6.2019; Rubrika / pořad: Kraj Liberecký; Strana / zpráva 13; Autor: (mt)

 

Napište nám