1. Svatováclavská slavnost na Zámku Svijany

U příležitosti svátku Svatého Václava, který je patronem českého piva, jsme na zámku uspořádali 1. Svatováclavskou slavnost. Během krásného slunečného dne zámek navštívilo přes dva tisíce návštěvníků, kteří si užili bohatý kulturní program, který jsme pro ně připravili.

Po celý den probíhaly komentované prohlídky zámku i pivovaru za sváteční cenu. O prohlídky byl obrovský zájem a brzy jsme neměli ani jedno volné místo. Prohlídku na zámku jsme zpestřili vystavením repliky vzácného přemyslovského oblečku, který možná oblékal i kníže Václav. 

Na zámeckém nádvoří se po celý den střídali hudebníci a tradiční loutkové divadlo pro děti. O zabávu se postaralo i pouliční divadlo Panoptikum Maxe Fische se svými scénkami a hady škrtiči, se kterými se mohli odvážní zájemci i vyfotit. Zlatým hřebem slavnosti byl příjezd Svatého Václava na koni a jeho proslov k lidu. 

Jako na správné slavnosti ani u nás nechyběly zámecké řemeslné trhy. Představili se na nich šikovní umělci a řemeslníci z našeho regionu. U mnohých stánků si návštěvníci mohli zkusit i něco sami vyrobit. Velké nadšení vzbuzoval stánek s dřevěnými luky a kušemi, které si mohli děti i jejich rodiče vyzkoušet.

O program pro děti se postaralo Semínko země. Děti si mohly vyzkoušet, jak vypadaly hrátky pár století zpátky, kdy nebyly běžné hračky jako dnes. Hrály si s klacíky, šiškami, slámou nebo se mohli pomazlit s králíčky v ohrádce. Velkou atrakcí pro ně bylo i pečení chlebové placky v chlebové peci. Samy si mohly namlít mouku a upečenou placku namazat medem nebo domácí marmeládou. 

Na slavnosti samozřejmě nemohl chybět zlatý mok. Pro pivaře jsme připravili pivní kvíz, degustační soutěž nebo stánek, kde se mohli naučit, jak si správně načepovat pivo. Postaráno bylo i o žaludky návštěvníků. Pochutnat si mohli na grilovaných dobrotách nebo bramborácích a vše zakončit výbornou kávou a domácím zákuskem.

1. Svatováclavskou slavnost máme za sebou a už nyní se těšíme na další. Doufáme, že se nám podařilo založit novou tradici.

 

 

 

Napište nám