2. Svatováclavská slavnost na zámku Svijany

Na státní svátek, na Sv. Václava, 28.9.2017 jsem byla pozvána na 2. Svatováclavskou slavnost, která se konala na Zámku Svijany. Pozvání mě moc potěšilo a když meteorologové hlásili krásný závěr září, program na tento den byl jasný. Vyrazila jsem tak ráno autobusem do Jičína, kde mě vyzvedla moje ségra Lucie s jejím manželem Alešem a malou Andrejkou a jeli jsme autem do Svijan.

Cca za půl hodinky jsme přijížděli do areálu a zaparkovali na louce blízko zámku. Slavnosti se konaly v prostorách zámeckého nádvoří a přilehlé zahrady. U vstupní brány jsme dostali náramek a kupon na jedno pivo či malinovku zdarma, program a Svijanoviny (což je super název pro Svijanské noviny). Ihned za branou už stály první stánky s jídlem a pitím. Na nádvoří byly lavičky a pódium a při našem příchodu zrovna začínala přehlídka pivních šatů. Když jsem tento bod četla v programu, vůbec jsem si nedokázala představit, co to asi bude. Dívky předváděly šaty šité z ubrusů Svijan různých barev. Modely byly velmi nápadité a nejvíce se mi asi líbily "áčkové" sukně, které bych si klidně na nějakou venkovní zábavu vzala. Moderátor velmi trefně modely komentoval, takže jsme věděli z čeho jsou přesně ušité a jaké mají využití (volnočasové, společenské, svatební apod.). Na závěr byl uveden model "Pivní nevěsta", což byly krásné delší svatební šaty s logem Svijan v pase.

Po přehlídce jsme se rozhodli pro prohlídku areálu, i když na pódiu začínala pivní soutěž. Ta spočívala v držení skleněného tupláku jednou rukou - kdo vydrží nejdéle, vyhraje! Obešli jsme všechny stánky a i s kočárkem se jeli podívat na Zámecký šenk a do zahrady, kde byly připraveny atrakce pro děti - dřevěný kolotoč, tvořivá dílna, střílení na terč z luku nebo králíci v ohrádce. Jelikož byl čas oběda, objednali jsme si v Šenku vepřový steak, klobásu a pivo a sedli jsme si v zahradě. Pivo bylo vynikající, jednalo se totiž o speciál Dux, který pivovar Svijany uvařil právě k příležitosti slavností a ke Dnům českého piva. Dux obsahuje 5,5% alkoholu, je hladký, jemný, jantarově zabarvený a stejně jako ostatní piva ze Svijan nepasterovaný. Je uvařený z humnového sladu a žateckého chmele odrůdy Sládek. Opravdu vynikající záležitost, kterou nejvíce ocenil samozřejmě Aleš.

Nebyli jsme jediní, kdo měl hlad a tak jsme se přesunuli přímo do zahrady do stínu pod stromy a ségra dala oběd i naší Andrejce. Já byla vyslána pro další pivo a znovu jsem si pořádně prošla a prohlédla areál. V pravé poledne přijel na na nádvoří na koni patron Čech a Moravy Sv. Václav.

V okolí zámku byla spousta zajímavých stánků, ať už s občerstvením jako například domácí jizerský sýr, sejkory alias malé bramboráky, grilovaný oštiepok, palačinky, kynuté koláče nebo waffle, s pitím - samozřejmě Svijanské pivo, víno, burčák, medovina nebo káva,ale také stánky s různými výrobky - keramické nádobí, dřevěné hračky pro děti, ručně vyráběné šperky, přírodní mýdla a šampony či domácí sirupy.

U stánku s přírodními mýdly a šampony Herbalka jsem se ihned zastavila a s pánem prohodila pár slov. Jak možná víte, přírodní kosmetika mě velmi zajímá, sama už jinou nepoužívám. Koupila jsem si mýdlo s tea tree olejem, se kterým mám dobrou zkušenost v péči o problematickou pleť. Konec malého kosmetického okénka!

Pak jsme se společně rozhodli, že se půjdeme podívat do obchůdku Pivovaru Svijany. Na slavnostech byl sice stan, kde prodávali trička, náramky a plechovky s pivem. Ale z minulé návštěvy jsem věděla, že v obchůdku je toho mnohem víc. Nakonec jsem jako dárek koupila "Ručníček na pivní pupíček", pánské tričko Svijany a pro sebe do kuchyně dvoje pivní grilovací koření: se Svijanskou kněžnou a Svijanským mázem.

Po obědě byla chuť na kávu a tak jsme šli zpět do areálu. Byla jsem fakt ráda, že tu byl stánek Znám svou kávu, protože jsem se děsila toho, že tam seženu akorát tak rozpustnou s mlékem. Dala jsem si americano, ségra palačinku a všichni jsme byli spokojený.

Na nádvoří akorát začínala další část programu a tou bylo taneční vystoupení skupiny Ambrozia. Čtyři ženy oblečené v dobových kostýmech s košťaty v ruce předváděly taneční kreace na téma úklidu světnice. Moc jsem se u toho pobavila, oceňovala jsem, že i přes to, že neměli mikrofon a hrála hudba, tak bylo slyšet, co říkají a člověk pochopil o co v jejich představení jde.

Dalším bodem programu bylo vystoupení šermířů. Opět pojmuté trošku jako divadlo - název "Králík na smetaně" mě vcelku pobavil vzhledem k mému příjmení. Jeden z šermířů "unesl" nějakou ženu a druhý jí přišel na pomoc a tím začal celý konflik a šermování.

Nakonec jsem ještě zašla koupit 2L plechovku piva Dux, abych přivezla ochutnávku tohoto skvostu i Matějovi do Prahy, když se bohužel nemohl oslav zúčastnit. Jelikož jsme s sebou měli malou Andrejku, tak jsme kolem půl třetí areál opouštěli. Ještě jsme stihli Předání ocenění památky roku Libereckého Kraje za rok 2016 pro Zámek Svijany. Dále pak byla pro návštěvníky připravena středověká folk-rocková kapela Tempus, pivní olympiáda a hlavním bodem programu byl koncert Jana Vančury a Mária Bihári.

Svatováclavská slavnost se mi moc líbila. Kdo měl zájem, mohl se při této příležitosti podívat zdarma do zámku a prohlídka pivovaru vyšla na 50,- Kč. V pivovaru jsem byla minule a do zámku jsem nešla, jelikož se určitě s Matějem plánujeme opět ve Svijanech zastavit, navštívíme ho tedy pak společně. Také tu byla škola točení piva či degustační soutěž, program byl tak opravu pestrý a na své si přišel každý - děti i dospělí.
 
V Jičíně jsem opět nasedla na autobus směr Praha a prohlížela si pořízené fotky a znovu jsem si říkala, že to byl moc fajn den, pěkné počasí, společnost mé rodiny a bezvadně připravený program a celý zámecký areál.
 
Léňa
 
Zdroj: Life Food Travel
Napište nám
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací