Návštěva islandského partnera projektu v ČR

Návštěva islandského partnera projektu v ČR

Tisková zpráva 18.4.2016

V rámci bilaterální spolupráce na projektu „Obnovený zámek Svijany představuje unikátní nálezy z doby bronzové a jinou historii a kulturu“ se uskutečnila ve dnech 11.-15.4.2016 první oficiální návštěva islandského partnera v Čechách. Ve skutečnosti první neoficiální návštěva proběhla již v listopadu 2015 s ředitelem Islandského institutu archeologie v Reykjavíku Adolfem Fridrikssonem. Na průběh realizace projektu se přijeli podívat tři zástupci institutu.

Pracovní harmonogram obsahoval návštěvu a s tím spojené odborné konzultace k zamýšlené výstavě na zámku Svijany dne 12.4.2016. Ten samý den se uskutečnila návštěva historického podzemí komendy v Českém Dubu a prohlídka expozice Zapomenuté dějiny města Liberce v podzemí liberecké radnice (archeologie a nejstarší historie regionu). Dne 13.4. se konal seminář na téma Historie a současnost České republiky v kontextu archeologie, kultury a ochrany kulturního dědictví, historie a současnost Islandu v kontextu archeologie, kultury a ochrany kulturního dědictví a prezentace obce Svijany. Po semináři se účastníci přesunuli do depozitářů v Jablonci nad Nisou a v Liberci, kde se seznámili s artefakty, které budou součástí expozice na Zámku Svijany. Dne 14.4.2016 byla na odborném workshopu konzultována připravovaná expozice o historii a přírodě Islandu.

Cíle, které si obě strany pro předmět spolupráce vytyčily, byly nejen v celém rozsahu naplněny, ale zdaleka předčily své očekávání.

     

Napište nám