O záchranu Zámku Svijany se zasloužil místní pivovar. A vytvořil v něm řadu zajímavých expozic

30. května 2022; Český rozhlas: Mezi nejnověji opravené památky v Libereckém kraji patří Zámek Svijany. Jeho historie sahá do 16. století a je spojená s vařením piva. Pivovar se v záznamech objevuje už roku 1564 a samotný zámek pak o tři roky později, kdy Vartemberkové začali s jeho stavbou. Jeho dalšími majiteli pak byli například Jáchym Ondřej Šlik, Albrecht z Valdštejna či Karel Alain Rohan.

 

Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován a později znárodněn. Od té doby chátral. Až do roku 2013 nevypadala jeho budoucnost dobře. Pak ho ale koupil Pivovar Svijany, s pomocí norských fondů opravil do podoby z přelomu 17. a 18. století a otevřel pro veřejnost.

 

Standardní prohlídka začíná stálou expozicí archeologických nálezů z doby bronzové z okolí obce Svijany. Unikátní jsou především přesné kopie žárových hrobů nalezených na pohřebišti Na Cecilce. „Jako první v České republice jsme tady mohli lidem ukázat, jaký byl rituál doby bronzové, tedy jak to pohřbívání tenkrát probíhalo,“ říká archeolog Petr Brestovanský, který se podílel na výzkumech v okolí Svijan i na samotném zámku. Návštěvníci uvidí nejstarší dochované krematorium, různé pohřební nádoby, ale i rituální předměty jako chrastítka.

 

Největším zámeckým prostorem je Velká kaple, původně Rytířský sál v jižním křídle zámku. Na kapli byl sál přestavěn po dvou stech letech. Návštěvníkům se naskýtá pohled na spoustu zajímavých věcí. Pozornost upoutá především strop, kde se podařilo pod novodobými malbami odkrýt a zrekonstruovat historickou výmalbu z dob Jáchyma Šlika.

A když už je zmínka o výmalbě, na fasádě jižního křídla jsou namalovaná slepá okna, ve kterých jsou tupým šídlem tažené kružnice připomínající renesanční okna. Fasáda byla pochopitelně obnovena na základě podrobného archeologického průzkumu historické fasády z období manýrismu.

 

V dalších zámeckých prostorách je k vidění bronzový poklad takzvaných svijanských labutěk. Archeologie je zastoupena i v bývalé původní kapli s pecí, nechybí samozřejmě historie zámku, Svijan a okolí. A prohlédnout si můžete také expozice lázeňství a pivovarnictví, expozici podzemí, anebo se vydat na zahradu. Zájemci mohou absolvovat zámeckou zážitkovou hru Arcana nebo se ponořit do rozšířené reality, kdy se cedule pomocí mobilní aplikace přemění v 3D obrázky.

 

Prohlídky bez průvodce jsou na Zámku Svijany možné každý den od dubna do konce října, s průvodcem o prázdninových nedělích nebo při mimořádných nočních prohlídkách. A kdo by byl prohlídkou unaven, může relaxovat v pivních lázních nebo se přímo na zámku ubytovat.

 

Zdroj: Český rozhlas

Foto a autor článku: Jaroslav Hoření

Audionáhravka z návštěvy redaktora na Zámku Svijany a další fotografie: ZDE

Napište nám