Obnova Zámku Svijany pokračuje 2. etapou

Po úspěšném zakončení 1. etapy obnovy Zámku Svijany, kterou za přispění EHP a Norských fondů zrealizoval v letech 2015 – 2016 majitel zámku, Pivovar Svijany, rekonstrukce památky pokračuje. V rámci 2. etapy projektu na zámku vznikne rozšířené zázemí pro návštěvníky v podobě ubytování a prostoru pro stravování. Nově vytvořené prostory prvním návštěvníkům začnou sloužit již v květnu 2017.

Obnovený Zámek Svijany své brány pro veřejnost poprvé otevřel v červnu 2016. Během 1. etapy obnovy, která byla realizována s přispěním EHP a Norských fondů, byla zrekonstruována střecha a fasáda zámku, vybudovány výstavní prostory a návštěvnické centrum v budově bývalé školy. Obnovy se dočkaly i zámecká kaple s pozdně barokním oltářem, nádvoří a zahrada. Zdařilá rekonstrukce historické památky získala ocenění v soutěži Stavba roku Libereckého kraje, kdy byla vyhlášena nejlepší stavbou v kategorii rekonstrukce staveb, památkových objektů a brownfields. Na celostátní úrovni soutěže získala Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Během první sezóny zámecké expozice shlédlo 10 000 návštěvníků.

 

2. etapa rekonstrukce, kterou majitel zámku financuje plně ze svých vlastních prostředků, byla zahájena na konci roku 2016. Je zcela oddělena od výstavních prostor, nádvoří a zahrady, návštěvníci zámku tak nemusí mít strach, že je probíhající práce budou rušit. Během této 2. fáze obnovy zámku je ve 3. a části 4. nadzemního podlaží budován ubytovací prostor s kapacitou 43 lůžek. Zároveň v suterénu zámku vznikne prostor pro stravování a venkovní posezení s možností občerstvení. „Naším cílem je nabídnout návštěvníkům zámku komplexní služby, aby se u nás cítili pohodlně,“ uvádí projektová manažerka Markéta Tumová. „Ubytování je navrženo tak, aby vyhovovalo rodinám s dětmi, sportovcům, ale i náročnějším hostům. V provozu bude celoročně i během vedlejší sezóny s malou návštěvností, kdy jej můžou využívat účastníci kulturních a vzdělávacích akcí na zámku nebo zájemci o svatby a firemní akce,“ dodává. Součástí zastřešeného zázemí pro venkovní občerstvení bude také ohniště nebo udírna.

Nové služby návštěvníci zámku poprvé mohou využít již v červnu 2017. Vytvořením zázemí pro ubytování a stravování ale 2. etapa rekonstrukce nekončí. Majitel zámku počítá i s vybudováním minipivovaru v levém křídle budovy informačního centra. Pokud půjde vše podle plánu, minipivovar by měl být uveden do provozu v roce 2019.

Napište nám