Rekonstrukce zámku Svijany pokročila, v plánu je i minipivovar

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako nedaleký pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Mezi jeho vlastníky byli i Valdštejnové a Rohanové. Po bitvě na Bílé hoře zámek už nesloužil jako šlechtické sídlo, byl jen správní budovou. Objekt postupně chátral, nejvíc dostal zabrat za socialismu, kdy prošel necitlivou přestavbou a léta sloužil jako ubytovna.

Od roku 2015 se zámek díky rekonstrukci daří vracet do původní podoby. Opravami prošla i kaple, včetně původních nástropních fresek. „Pro nás je to nekomerční projekt, morální povinnost vrátit zámku zase zpátky důstojnost,“ podotkla projektová manažerka Jana Kučerová.

Místní pivovar, jemuž památka patří, do její obnovy investoval sto milionů korun, jednou třetinou přispěly také norské fondy. Další etapa rekonstrukce se zaměří na prostory staré školy z devatenáctého století.   

Areál je od loňského roku přístupný veřejnosti, tamní archeologickou expozici loni navštívilo deset tisíc lidí. S návratem investice ale majitel hned tak nepočítá, provoz zámku má pomoci financovat nově otevřený hotel a restaurace. Příští rok by ve Svijanech měl také vzniknout zážitkový a školní minipivovar, kde si studenti anebo zájemci z řad veřejnosti budou moci uvařit pivo.  

Reportáž české televize můžete zhlédout zde.

Napište nám