Slavnostní otevření pro veřejnost

Slavnostní otevření Zámku Svijany v sobotu 25. června

Zámek Svijany rekonstruoval Pivovar Svijany od roku 2015 s využitím téměř 30 mil. Kč dotace z EHP fondů 2009 – 2014. Stejně vysokou sumu investoval i ze svých vlastních zdrojů. V sobotu 25. června byl zámek poprvé otevřen veřejnosti. 

Úvodní slova linoucí se z pódia patřila Janu Čenskému. Známý český moderátor a herec, který v minulosti ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí princů, se stal celodenním průvodcem a svou elegancí mu dodal punc výjimečnosti. Záhy po slavnostním zahájení pozval na pódium ředitele svijanského pivovaru Romana Havlíka, aby narazil sud nového piva Zámecký Máz uvařeného u příležitosti zrekonstruované památky. Ochutnat mohli všichni a pivo bylo k mání po celý den ve všech stáncích s občerstvením i v nedaleké pivovarské hospodě. Jak chutná, můžete vyzkoušet stále – v dobrých svijanských hospodách po celé republice, kde je k dispozici v čepované variantě. K vidění a slyšení toho ale bylo mnohem víc. Dobové tance předváděla skupina Ambrosie, šermířským uměním se blýskli šermíři Schiavi a chvíle odpočinku nabídli studenti Mezinárodní konzervatoře při ukázkách ze známých muzikálů. Nechybělo ani slavnostní přestřižení pásky, do nějž se zapojili všichni návštěvníci a každý z nich si tak mohl domů odnést ustřižený suvenýr z velkého zámeckého dne.

V průběhu dne se na Zámek Svijany přijely podívat téměř dvě tisícovky návštěvníků. Ty přilákalo zvýhodněné vstupné, ale i možnost si jako první prohlédnout, jak zámek po rekonstrukci vypadá. A nutno říci, že řadě z nich došla už na nádvoří slova. Místo, které bylo ještě v nedávné minulosti ruinou, je nyní památkou opravenou s vkusem a citem, z níž dýchá kus naší historie.

Jestli se k nám chystáte, počítejte s tím, že se budete chtít vracet znovu a znovu. Archeologické expozice s poklady ze Svijan i blízkého okolí ukazující třeba to, jak se v minulosti pohřbívalo, možnost dotknout se replik pravěkých chrastítek, ale i chvíle odpočinku strávené v zámecké zahradě s dětmi vykopávajícími atrapu kostry svině v pískovišti, vás přimějí přijet se sem podívat ještě jednou.

Více fotografií naleznete zde.

 

   

 

 

 

 

Napište nám