Zámek Svijany přivítal norskou velvyslankyni

Zámek Svijany přivítal norskou velvyslankyni

Na krátkou návštěvu do Libereckého kraje v úterý 26. ledna 2016 zavítala Siri Ellen Sletner, velvyslankyně Norského království v ČR, která přijela v doprovodu svého manžela a pana Terje B. Englunda z oddělení pro komunikaci. Během návštěvy Libereckého kraje se velvyslankyně Norského království v ČR setkala s hejtmanem Martinem Půtou, navštívila Technickou univerzitu Liberec, Krkonošské muzeum v Jilemnici a Zámek Svijany.

Pivovar Svijany totiž v roce 2013 koupil chátrající zámek ve Svijanech, aby jej za podpory EHP a Norských fondů opět zpřístupnil veřejnosti. Rekonstrukce zámku probíhala od začátku roku 2015 a v době návštěvy norské velvyslankyně byly dokončovány poslední stavební práce.

V pivovaru paní velvyslankyni přivítal tradičně chlebem a solí ředitel Roman Havlík a poté za doprovodu výkladu pana Brestovanského, archeologa Severočeského muzea, absolvovala prohlídku již téměř kompletně zrekonstruovaného Zámku Svijany. Mohla si zde prohlédnout zámeckou kapli s restaurovanými freskami, prostory už připravené pro expozici a objevenou historickou pec. Jako doplňkový program si norská velvyslankyně prohlédla i výrobní prostory pivovaru a seznámila se i s tradičním procesem výroby svijanského piva.

Napište nám