Zámek Svijany. Stavba, která je neodmyslitelnou součástí sousedního pivovaru

Zámek ve Svijanech nedaleko Turnova je znovuvzkříšenou památkou, která dnes vypadá, jako by se její stavba dokončila „včera“. Skvěle vypadající zámek Svijany stojí na tomto místě již přes 6 století a je nedílnou součástí pivovaru, který se nachází hned v sousedství. V současnosti slouží zámek jako hotel a místo, kde se konají svatební obřady.

 

Historie pivovaru

Místní zámek vznikl v 16. století. Jeho stavba byla dokončena v roce 1578. Roku 1623 získává památku známý panovník Albrecht z Valdštejna, který se spolu se svým rodem nechal zámek upravit, včetně rozšíření vedlejšího pivovaru. Během několika století se na tomto panství vystřídalo několik majitelů. Za doby rodu Rohánů je sídlo přeměněno na ubytovnu úředníků. Tento rod zde působil až do roku 1945, kdy nastalo jeho převzetí státem, který nechal vybudovat několik bytů. to však mělo za následek také chátrání zámku, o který se nikdo nestaral.

Ani Pivovar neměl svůj osud vždy růžový. V roce 1997 přišli jeho nekrušnější časy, kdy hrozilo i jeho zavření. Díky nově vzniklé společnosti Pivovar Svijany se roku 1998 dočkal pivovar svých nových začátků. Pivo Svijany je známé nejen po celé naší zemi. Díky usilovné práci se podařilo tradiční výrobu piva zachránit.

Majitelé Pivovaru se roku 2013 rozhodli i pro rekonstrukci opuštěného zámku. Dnes je sídlo zcela opraveno a nachází se v něm hotel. Své místo si svijanský zámek našel i v pořádání svatebních obřadů. Pokud vás zajímá jak to uvnitř zámku nebo pivovaru vypadá, máte možnost navštívit několik dostupných prohlídek, jako je například historie zámku a okolí, velká kaple, nebo expozice lázeňství a pivovarnictví. Součástí areálu je také pivovarská prodejna.

 

Zdroj: vyslapy.cz

 

 

Napište nám