Na Zámek Svijany přijede svatý Václav

Zámek Svijany se letos společně s Pivovarem Svijany opět zapojí do oslav Dnů českého piva, které se tradičně pořádají na počest oslavy patrona nejen českých zemí, ale i piva - svatého Václava. Svatováclavská slavnost na Zámku Svijany proběhne ve čtvrtek 28. září. Pro návštěvníky je připraven bohatý program a uvařena speciální várka svijanského piva DUX.

Brány zámku se během Svatováclavské slavnosti otevřou v 10 hodin a program bude probíhat až do 20 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na koncert známého českého folkového zpěváka Jana Vančury s kapelou Plavci a Máriem Bihárim, na středověkou rock-folkovou kapelu Tempus, dobové tance v podání taneční skupiny Ambrosia, tradiční jarmark, rukodělné dílny pro děti a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani pivní soutěže o zajímavé pivní ceny. Stejně jako při minulém ročníku přijede na koni i sám svatý Václav, na jehož počest letos poprvé pivovar uvařil speciální várku třináctistupňového speciálu DUX. Návštěvníci akce budou mít v rámci vstupného prohlídku zámku a jedno pivo nebo malinovku zdarma. Mohou se také objednat na komentované prohlídky Pivovaru Svijany, které budou probíhat za zvýhodněnou cenu 50 Kč po celý den.

Na Svatováclavské slavnosti bude slavnostně předána cena Památka roku 2016 Libereckého kraje udělovaná za projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Spolu se zámkem cenu získal i Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě. Za Pivovar Svijany, který se v roce 2013 stal majitelem zámku a za podpory EHP a Norských fondů zdevastovanému zámku vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, převezme pamětní desku a finanční odměnu z rukou paní Květy Vinklátové, členky Rady Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Roman Havlík, ředitel pivovaru. „Vážíme si získaného ocenění Památka roku 2016 Libereckého kraje. Finanční odměna bude smysluplně použita na vybudování dětského hřiště v areálu zámku, které jsme plánovali již dříve,“ řekl Roman Havlík.

Svatováclavská slavnost bude letos pomyslně uzavírat zámeckou sezónu, ačkoli návštěvníci mohou zámecký areál i jeho vnitřní expozice navštěvovat až do konce října. Po celý rok je na zámku možné se ubytovat v nově vzniklém Hotelu Zámek Svijany***, který je ideálním místem nejen pro svatbu, či firemní akci, ale i pro strávení prodlouženého víkendu s rodinou, partnerem, partnerkou či přáteli.

Napište nám